Dlaczego dzieci lubią się huśtać? Po narodzinach dlatego, że przypomina im to okres życia płodowego i wprowadza dziecko w przyjemny stan odprężenia. W kolejnych miesiącach i latach życia dlatego, że huśtanie uspokaja i wspomaga rozwój integracji sensorycznej. Wielu rodziców zastanawia się, kiedy kupić dziecku pierwszą huśtawkę i na co zwrócić uwagę przy wyborze. Oto nasze podpowiedzi.
Huśtawka dla niemowlaka – kiedy kupić?
Najlepszy momentem, aby kupić dziecku huśtawkę jest moment, kiedy zaczyna ono samodzielnie siadać. Wówczas jego szkielet i układ mięśniowy są gotowe do pionizacji. Warto tutaj zaznaczyć, że dzieci, które samodzielnie nie osiągają jeszcze pozycji siedzącej, nie powinny być sadzone i podpierane. Jedyna bezpieczna pozycja pionowa w tym czasie to pozycja na rękach lub na kolanach u opiekuna, kiedy cały tył dziecka przylega swoją powierzchnią do ciała rodzica lub opiekuna. Przedwczesne sadzania niemowlaka może mieć negatywne skutki dla jego rozwoju. Nauka siadu jest naturalną konsekwencją stopniowej pionizacji. Dziecko z leżenia przechodzi do unoszenia główki, przewrotu, unoszenia się na ramionach, pozycji czworaczej, podporu bocznego aż w końcu do siadu, stania i chodzenia.
Umiejętność siadania pojawia się u dzieci zwykle po 6 miesiącu życia. Najczęściej około 8 miesiąca. Siad, który pojawia się dopiero w 11 miesiącu życia mieści się również w normie rozwojowej.
Huśtawka będzie zatem dobrym rozwiązaniem dla starszych niemowląt. Huśtawka do domu dla dziecka rocznego to idealny prezent na pierwsze urodziny. Roczne dziecko może już w pełni bezpiecznie korzystać z huśtawki (oczywiście pod opieką dorosłych) i czerpać korzyści z huśtania. Korzyści płynących z huśtania jest dla dziecka całkiem sporo.
Huśtawka dla rocznego dziecka – dlaczego warto?
Rozwój błędnika, czucie własnego ciała, orientacja w przestrzeni, wspomaganie integracji sensorycznej a do tego wyrzut endorfin – to mieszanka, która powoduje, że dzieci uwielbiają się huśtać. Huśtawka dla dziecka jest nie tylko rozrywką, ale również aktywnością wspomagającą rozwój. Huśtanie łagodzi niepokój, stymuluje błędnik, zmienia perspektywę obserwacji świata i jest okazją do zabawy więziotwórczej z opiekunami. Codzienna porcja huśtania może być z powodzeniem włączona do codziennych rytuałów.
Roczne dziecko jest coraz bardziej ciekawe świata, ale jego motoryka jest dla niego sporym ograniczeniem. Większość dzieci w wieku 12 miesięcy nie chodzi jeszcze sprawnie, ale ma potrzebę doświadczania intensywnie wszystkiego dookoła. Spacery w wózku bywają już dla rocznych dzieci zbyt statyczne, a samodzielny spacer nierzadko wykracza jeszcze poza ich możliwości. Domowa huśtawka może być świetnym urozmaiceniem dla małych odkrywców.
Jaka huśtawkę dla dziecka wybrać?
Kupując huśtawkę dla niemowlaka jak również dla starszego dziecka trzeba zwrócić uwagę przede wszystkich na bezpieczeństwo i jakość. Huśtawka domowa powinna dodatkowo wpisywać się w wystrój domu i być również ozdobą dziecięcego pokoju. Najlepszym wyborem będzie domowa huśtawka drewniana, która składa się z drewnianych kijków, materiałowego, solidnego siedziska i mocnych lin służących do zawieszenia huśtawki w domu lub w ogrodzie. Ważne, aby siedzisko było dodatkowo usztywnione. Dla niemowląt zalecany jest również pas bezpieczeństwa. Warto kupić huśtawkę dla dziecka z atestami. Wybierając ją lepiej postawić na materiały wysokiej jakości, gdyż huśtawka może być inwestycją na lata. Dobrej jakości huśtawka dziecięca będzie służyć do osiągnięcia przez dziecko wagi 25 kilogramów, więc nawet do wieku 7 lat. Tkanina siedziska powinna być odporna na zabrudzenia, łatwa w czyszczeniu i miła w dotyku. Dobra drewniana huśtawka pokojowa może służyć kolejnym dzieciom w rodzinie.
Jak długo posłuży drewniana huśtawka?
Drewniana huśtawka będzie służyć starszych niemowlętom, małym dzieciom, które jeszcze nie chodzą, ale z powodzeniem sprawdzi się również dla przedszkolaka. Drewniana huśtawka utrzyma ciężar do 25 kg. Drewniana huśtawka w domu może służyć do zabawy i wówczas, kiedy dziecko poszukuje bodźców, ale jest także idealnym sposobem na wyciszenie. Huśtanie się na huśtawce może zarówno pobudzać dziecko, jeśli tego potrzebuje jak również wprowadzić je w stan odprężenia po pełnym atrakcji dniu w przedszkolu. Przebodźcowane dziecko z czasem zacznie samo poszukiwać kojącego huśtania i dawać znać, że potrzebuje kilkunastu minut na huśtawce.
Podsumowując: huśtawka domowa dla dziecka to dobry pomysł. Warto zainwestować w takie rozwiązanie. To dobry prezent zarówno dla niemowlaka jak i dziecka w wieku przedszkolnym. Może być używana w ciągu dnia dla zabawy i wieczorem jako element wyciszającego rytuału. Huśtawka domowa posłuży dzieciom w różnym wieku i wytrzyma lata. Może być nawet przekazana kolejnym dzieciom w rodzinie. Huśtawkę domową można również powiesić w ogrodzie czy na tarasie jeśli zajdzie taka potrzeba.