huśtawki
Posted in

Huśtawka dla dziecka – jaką wybrać?

Posted in

Dzieci uwielbiają się huśtać! Jest to nie tylko rozrywka, ale również stymulacja błędnika i integracji sensorycznej. Dorosły, biorąc w ramiona małe dziecko sam odruchowo zaczyna się bujać i kołysać. To dlatego, że huśtanie i bujanie uspokaja, relaksuje, stanowi stymulację dla dziecka, które potrzebuje aktywności ruchowej, ale może również wyciszać dziecko, które jest przestymulowane. 

Potrzeba huśtania towarzyszy dzieciom od pierwszych dni życia przez lata, nawet nastolatkowie od czasu do czasu korzystają z huśtawek. A dorośli? Kto z nas nie lubi pohuśtać się na hamaku? Dlatego zakupy huśtawki dla dziecka to doskonały pomysł. Podpowiadamy jaką huśtawkę dla dziecka wybrać.

Czy warto kupić dziecku huśtawkę?

Huśtawka dziecięca to idealny prezent dla dziecka. Skorzysta z niej już kilkumiesięczne niemowlę. Huśtanie się na huśtawce może mieć funkcję odprężającą, wyciszającą i relaksującą

Huśtawka jak każda inna aktywność ruchowa wspomaga integrację sensoryczną, czyli komunikację zmysłów z mózgiem, przetwarzanie bodźców z ciała, zapamiętywanie ich i katalogowanie. Huśtawka stymuluje błędnik, poczucie równowagi orientację przestrzenną. Pomaga dziecku zrozumieć, swoje ciało oraz to, co się z nim dzieje. Huśtanie się jest jedną z kluczowych form terapii w przypadku zaburzeń integracji sensorycznej. Warto wspomnieć, że stymulacją SI to inwestycja w rozwój poznawczy, a co za tym idzie w przyszłe umiejętności motoryczne dziecka, jego zdolność uczenia się, koordynację psychoruchową. Można pokusić się o stwierdzenie, że dzieci, które dużo się huśtają mają szansę wyrosnąć na mądrzejsze, sprawniejsze i będą lepiej radzić sobie w szkole oraz w sporcie.

jelej® Hopla Rosy wooden baby swing stylish pillow

Kiedy kupić dziecku huśtawkę?

Kupno huśtawki dla niemowlaka nie jest przesadą. Starsze niemowlęta mogą się huśtać. Dziecko, które samodzielnie siada będzie czerpać wiele radości z huśtawki. To ważne, aby nie zanim dziecko usiądzie nie wsadzać go do huśtawki, która wymusza pozycję siedzącą. Do tego czasu bardziej odpowiedni będzie bujaczek czy hamaczek. Dopiero, gdy maluch osiągnie umiejętność samodzielnego siadania, czyli zwykle po 6 miesiącu życia, będzie mógł się huśtać w spionizowanej pozycji. Wielu rodziców decyduje się na prezent w postaci huśtawki dla rocznego dziecka. To idealna propozycja na pierwsze urodziny. Zwykle wówczas bliscy stawiają na huśtawkę pokojową drewnianą.

Huśtawka pokojowa

Drewniana huśtawka pokojowa to idealny pomysł dla młodszych dzieci - od niemowląt do kilkulatków. Większość huśtawek pokojowych może ponieść dziecko ważące do 25 kilogramów (tyle ważą 6-latki). Huśtawkę pokojową montuje się zwykle na specjalnych hakach do sufitu, futryny czy belki pod sufitem. Najlepsze huśtawki pokojowe wykonane są z drewna, wytrzymałych sznurów oraz przyjemnego w dotyku siedziska.  Ważne, aby materiał był odporny na zabrudzenia i łatwo się czyścił. 

Huśtawka typu bocianie gniazdo

Huśtawka typu gniazdo to propozycja dla starszych dzieci. Jest to koło o średnicy od 40 cm w górę, które wisi na sznurach zaczepionych z dwóch stron. Koło wypełnione jest membraną lub sznurkową plecionką a jego obręcz pokryta jest pianką, która amortyzuje ewentualne uderzenia. Na huśtawce typu bocianie gniazdo może z powodzeniem bawić się nawet dwoje dzieci Zwykle takie huśtawki montuje się w ogrodzie. Są stosunkowo bezpieczne, łatwe w montażu, a samodzielna zabawa na takiej huśtawce nie stanowi ryzyka.

Huśtawka ogrodowa

Jak wspomniano wyżej bezpiecznym rodzajem huśtawki ogrodowej jest bocianie gniazdo, ale huśtawek ogrodowych jest o wiele więcej. Częstym widokiem są huśtawki ogrodowe na stelażu, z szerokim kanapowym siedziskiem, które służyć mogą również dorosłym. Warto jednak wiedzieć, że takie huśtawki huśtają się powoli i dla maluchów mogą nie być atrakcyjne. Z dużych huśtawek ogrodowych z powodzeniem mogą również korzystać dorośli, co jest dużym atutem.

Huśtawka wisząca

Modną ozdobą w ogrodzie, na tarasie czy balkonie jest huśtawką wisząca. Spotykane są huśtawki plecione w styku makramy lub huśtawki z tkaniny typu hamak wyprofilowane do pozycji siedzącej. Huśtawka ze sznurka może zawisnąć również w mieszkaniu jeśli metraż na to pozwala. 


Ciekawą odmianą takiej huśtawki jest huśtawka dziecięca typu kokon. Jest to rodzaj małego, lecz głębokiego hamaka z lekko elastycznej tkaniny, która otula bujające się dziecko dając dodatkowe doznania. 


Huśtawka równoważna

Tego typu huśtawki sprawdzą się w przypadku rodzeństwa w podobnym wieku i o podobnej wadze. Huśtawka równoważna angażuje dwoje dzieci, które na zmianę odbijają się nogami od podłoża i huśtają się zamiennie w górę i w dół. Dla najmłodszych przeznaczone są bujaki na biegunach z drewna lub tworzywa.

Dołącz do rozmowy

TOP

Koszyk 0

RECENTLY VIEWED 0

jelej® logo