TOP 5: dodatki do dziecięcego pokoju – piękne i praktyczne
Jeszcze zdążysz wysyłamy w 24h :) Zamknij
Pokój dziecka
Posted in

TOP 5: dodatki do dziecięcego pokoju – piękne i praktyczne

TOP 5: dodatki do dziecięcego pokoju – piękne i praktyczne
Posted in

Urządzanie pokoju dla dziecka to wyzwanie. Sklepy pełne są dodatków i akcesoriów, które kuszą uroczym designem. Młodzi rodzice nie do końca potrafią rozróżnić, co będzie przydatne i praktyczne, a co okaże się zbędne i tylko zagraci dziecięcy pokój. Dzisiaj przedstawiamy subiektywną listę 5 najbardziej praktycznych dodatków do pokoju dziecka.

Pokój dla dziecka musi służyć na różnych etapach rozwoju malucha i być wygodny dla rodziców i opiekunów. Chodzi zarówno o okres, gdy niemowlę wymaga nieustannej “obsługi” jak również o czas, gdy maluch zaczyna się bawić, eksplorować otoczenie i w końcu korzystać ze swojego pokoju w pełni świadomie i użytkowo. Przyjmuje się, że pierwszy pokoik dla dziecka urządzamy na czas od urodzenia do mniej więcej 3. roku życia. W tym czasie potrzebne są oczywiście pewne modyfikacje, ale remont czy totalna reorganizacja nastąpić powinna dopiero, gdy maluch zacznie chodzić do przedszkola. Jakie dodatki pomogą urządzić taki funkcjonalny i piękny pokój na pierwsze trzy lata życia dziecka? Podpowiadamy.

Dodatki do pokoju dziecka: ochraniacz do łóżeczka

W większości dziecięcych pokoi znajdzie się łóżeczko ze szczebelkami. To dobry wybór, szczególnie jeśli łóżeczko ma regulowaną wysokość dna oraz możliwość obniżania lub zdjęcia jednego boku. Ochraniacz do takiego łóżeczka z początku czyni je bardziej przytulnym dla maluszka, który jest maleńki i wymaga otulania, aby czuć się bezpieczniej. Następnie otulacz chroni przed uderzeniem się w głowę czy nóżkę, kiedy niemowlę staje się bardziej ruchliwe podczas snu. Kiedy maluch rośnie, może zdarzyć się, że zaplącze rączki lub nóżki w szczebelki, więc ochraniacz nadal jest przydatny. Ochraniacz do łóżeczka ze szczebelkami powinien oczywiście pasować wizualnie do całego pokoju, ale najważniejsze, aby był odporny na pranie w pralce i do w temperaturze 60 stopni. Dla nowordka wszystko pierzemy w podwyższonej temperaturze i ochraniacz musi to wytrzymać.

 

Karuzela do łóżeczka z projektorem

Wielu rodziców zastanawia się, czy warto kupować karuzele do łóżeczka a jeśli tak, to jaką. Otóż karuzela jest przydatnym gadżetem, pozwala położyć niemowlę w łóżeczku i zająć je na tyle, by poleżało dłuższą chwilę bez zabawiania. Nierzadko spokojne polegiwanie w łóżeczku i patrzenie na karuzelę usypia malucha. Dodatkowo wiele z tych gadżetów posiada funkcję melodii lub projektora. Takie atrakcje są przydatne u dzieci w wieku 12 miesięcy +. Pomagają się wyciszyć i wspierają w nauce samodzielnego zasypiania. Decydując się na karuzelę warto pamiętać o jednej rzeczy: nie powinna być umieszczona powyżej linii wzroku dziecka. Dziecko nie powinno zadzierać głowy patrząc do góry, karuzela powinna wisieć nad głową, ale być nieco przesunięta w kierunku stóp dziecka. Patrzenie w tył i do góry powoduje napięcie mięśni prostowników i w nadmiarze może zaburzać współpracę układu mięśniowego z przodu i z tyłu ciała dziecka. Może pojawić się tzw. “wzorzec odgięciowy”, który z kolei wymaga rehabilitacji przy wsparciu fizjoterapeuty.

 

Huśtawka do pokoju dziecka

Huśtawka do pokoju dziecka sprawdzi się już od momentu jak maluch zacznie samodzielnie siadać. Jest to wspaniała, wspierająca rozwój zabawka. Łączy zabawę z rozwojem błędnika, motoryki i integracji sensorycznej. Huśtanie się na domowej huśtawce może wyciszyć dziecko pobudzone, a także stymulować malucha, który tego wymaga – zatem dostosowuje się do potrzeb rozwojowych dziecka. Huśtawki pokojowe dla dzieci sprawdzą się już od wieku ok. 6 miesięcy do 3 lat lub więcej. Huśtawka dla dziecka do pokoju może być idealnym dodatkiem o atrakcyjnym designie. Przykładem, są huśtawki pokojowe JELEJ.

Kosze i worki na zabawki do pokoju dziecięcego

Chociaż pierwsze grzechotki i gryzaczki z pewnością będa uporządkowane i zmieszczą się w jednej szufladzie, to z każdym miesiącem ilość zabawek będzie rosła. Do przechowywania sprawdzają się idealnie usztywniane worki oraz kosze, które stanowią piękną dekorację, są praktyczne i usprawniają sprzątanie. Dodatkowo - taka forma przechowywania zabawek ułatwia małemu człowiekowi naukę sprzątania, bo wrzucenie rzeczy do worka po zabawie jest o wiele prostsze niż ustawianie ich na półkach. Warto pamiętać, że już po roczku zawartość koszy i worków będzie wysypywana wiele razy dziennie, dlatego warto zminimalizować wysiłek potrzebny do doprowadzenia pokoju dziecięcego do ładu. 

 

Mata podłogowa do pokoju dziecka

Mata podłogowa to alternatywa dla dywanu czy wykładziny. Jest to element, który przyda się szybciej niż myślimy. Już 2 miesięczne niemowlęta powinny być kładzione na twardszych powierzchnia na brzuszku, ale mobilne niemowlaki spędzają na podłodze większość swojej aktywnej części dnia. Dlatego mata podłogowa musi być praktyczne – łatwa w czyszczeniu, a najlepiej, aby można było ją prać w pralce. Dotyczy to również mat piankowych!. Po rozłożeniu na części można je prać w pralce lub umyć w wannie, co jest łatwym, szybkim i praktycznym rozwiązaniem. Po zdjęciu maty można łatwo odkurzyć i umyć podłogę. zdecydowanie lepiej sprawdzają się maty odporne na wilgoć, bo w razie zabrudzenia śliną czy zawartością pieluszki można ja po prostu przetrzeć. Maty materiałowe nie tylko rolują się pod dzieckiem, kiedy zaczyna czworakować, ale również wymagają częstego prania i suszenia.

Powyżej przedstawiliśmy nasze subiektywne TOP 5 dodatków do pokoju dziecka. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się przydatne. Jeśli macie swoje sugestie, piszcie w komentarzach.

Dołącz do rozmowy

TOP
Koszyk 0
OSTATNIO PRZEGLĄDANE 0
jelej® logo